Noha a jellegzetes piros építmények elsődleges célja az volt, hogy mindenki számára elérhetővé tegyék a telefonálás lehetőségét, az évek során igazi turistalátványossággá váltak. Mivel mára az emberek ritkán telefonálnak nyilvános vezetékes telefonokról, a többségük új funkciót kapott, és idén ünneplik százéves születésnapjukat.
A piros telefonfülkét Sir Giles Gilbert Scott tervezte 1924-ben, az Egyesült Királyság postahivatala által rendezett tervezői versenyre. A telefonfülkét eredetileg Kiosk No.2-nak nevezték, és 1926-ban vezették be először London és a környező városok területén. Ami külön érdekesség, hogy már bevezetésüktől kezdve piros színűek voltak, és azért erre a színre esett a választás, hogy a fülkék könnyen kiszúrhatók legyenek, még a ködös, esős angol időben is.
Jelenleg körülbelül 20 000 működő telefonfülke található az Egyesült Királyságban, ebből körülbelül 3000 darab a hagyományos piros telefonfülke.
A fülkék megtalálhatók a Brit tengerentúli területeken is, például Gibraltáron, illetve Máltán is találkozhatunk velük.
A piros telefonfülke számos filmben és videoklipben is megjelent, például a One Direction - Take me home albumának borítóján, a Harry Potter sorozat egy részében, illetve a Rocketman című filmben is.
A már használatban nem lévő telefonfülkék megmentésére egy 2008-ban indult „Adopt a Kiosk” program keretein belül több, mint 5000 fülkét vásároltak fel helyi közösségek 1 font áráért. A megvásárolt fülkék különböző célokat szolgálnak, mini könyvtáraknak és galériáknak adnak otthont, kávézókká lettek átalakítva, valamint néhányan defibrillátor tárolására is alkalmasak. A 100. évforduló alkalmából a piros telefonfülke immár LEGO készlet formájában is megjelent, így akár otthon is megépíthetjük őket.
(Forrás: turizmusonline.hu)