Szlovákia második legnagyobb városa, a történelmi épületekkel és csodaszép parkokkal tűzdelt Kassa egyre népszerűbb a magyar utazók körében. Hiába köszöntött már be az ősz ottjártunkkor, nappal a kávézók teraszain alig akadt szabad hely, a főutca tele volt beszélgető helyiekkel és turistákkal, csakúgy mint este az éttermek, bárok is.
Visit Kosice infopontnál kezdeni, ahol nemcsak térképet és információs füzeteket találhatunk, de a város legújabb látványosságát is. Az iroda falára vetítik ki ugyanis a kassai szakrális emlékhelyeken készített képsorokat, s ezen a virtuális túrán olyan épületek belsejébe is bepillanthatunk, ahova egyébként nem feltétlenül juthatnánk be, mert nem mindegyik látogatható jelenleg.
Rákóczi-emlékektől Márain át a Bauhaus műteremlakásig
A szakrális emlékek közül kétségkívül a leghíresebb a Fő téren magasodó, Árpád-házi Szent Erzsébetről elnevezett székesegyház. Ez Európa legkeletebbre fekvő, nyugati stílusú, gótikus épülete, ahol látogatásunk alatt pont magyar istentisztelet zajlott. Itt, az altemplomban található II. Rákóczi Ferenc végső nyughelye is. A fejedelem maradványait 1906. október 29-én helyezték örök nyugalomra az altemplomban, ahol édesanyjának, Zrínyi Ilonának, legidősebb fiának, Rákóczi Józsefnek, valamint bajtársainak, Esterházy Antallnak, Sibrik Miklósnak és Bercsényi Miklósnak sírhelye is megtekinthető.
A Kelet-szlovákiai Múzeumot, amely több mint 150 éve a város történelmének, regionális kultúrájának, kézművességének és természeti kiállításainak központja, szintén érdemes megtekinteni. Itt található a Kassai Aranykincs néven ismert, 2920 érméből, három aranyéremből és egy reneszánsz láncból álló gyűjtemény, amely a leggazdagabb aranypénzérme-lelet Szlovákiában. Ez a tárlat ugyan jelenleg nem látogatható, azonban hamarosan új formában nézhetik meg a látogatók – addig is érdemes a barokk, illetve gótikus emlékeket felsorakoztató termeket végigjárni.
A múzeumhoz tartozik II. Rákóczi Ferenc rodostói házának hű építészeti másolata is, ahol egy emlékkiállítást rendeztek be a fejedelemnek. A Márvány-tenger partján álló házban 1720 és 1735 között élt Rákóczi, innen rengeteg bútor, tárgyi emlék került Kassára. A jelenlegi kiállítás a családi galéria mellett megidézi a hazaszállítás körülményeit, a ház rekonstruálását és bemutatja a rodostói kápolna emléktárgyait. Az udvaron találjuk Győrfi Sándor szobrászművész alkotását a fejedelemről, melyet Rákóczi születésének 330, újratemetésének 100. évfordulójára készített.
Igazi különlegesség még a 2019 óta látogatható Márai Sándor-emlékkiállítás is, melyet a Grosschmid (Márai) család egykori tulajdonát képező Mészáros utcai házban alakítottak ki. Itt időrendben követhetjük az író életét, a falakon a műveiből vett idézetek segítik megismerni és megérteni Márait, s ezekből azt is kiderül, hogy egész életében erősen kötődött Kassához, szülővárosához. A tárlaton megtekinthetjük Márai Sándor néhány kéziratát, fotóit, és különösen emlékezetes élmény, hogy magának az írónak, illetve feleségének, Lolának a hangját is meghallgathatjuk egy-egy felvételről.
A Villa Atelier Mathé tárlatát pedig azért ajánljuk megtekintésre, mert a névadó Ján Mathé szobrászművész nonfiguratív alkotásaival olyan mély emberi érzéseket próbált megragadni, amelyeket mindenki megtapasztalhat az élete során, így a fájdalmat vagy a magányt, de a művész gyakori motívuma volt a gyermekvállalás is, mivel feleségével nem lehetett saját gyermekük. A házaspár egykori, Bauhaus stílusú házában kialakított kiállítóhely 2019 óta műteremkiállításként látogatható, előzetes bejelentkezéssel. A hatvanas években súlyos autóbalesetet szenvedtek, aminek következtében Mathé alkotópályájának majdnem vége szakadt, de felesége biztatására végül újra szobrászkodni kezdett. Kassán ma is több köztéri alkotásával lehet találkozni. Házukat Kassa városára hagyták.
100 év színház mindenkinek
Idén tartja jubileumi, 100. évfordulóját a Kassai Nemzeti Színház, ahol 1924. szeptember 13-án mutatták be Ján Chalupka szlovák drámaíró Kocúrkovo című szatirikus darabját. A „100 év színház mindenkinek” mottóval indult ünnepi évadban öt drámai előadást, három operapremiert és két balettet mutatnak be. Ezek közül október végén két balettelőadást, Akram Khan kortárs koreográfus Dust és Kaash című darabjait mi is megtekinthettük, melyek először szerepeltek közép-európai színpadon, egy este bemutatva. A színház egyébként nem csak egy évfordulót ünnepel: a 80. színházi évadot nyitották meg a színészek a 125 éve épült, gyönyörű épületben.
Kraftsör, vasárnapi brunch és zöldkávé
Kassa történelmi és kulturális látnivalóin túl a város gazdag gasztronómia kínálatát is bemutatták vendéglátóink.
Az óvárosban, a színház mellett található Slávia étterem gyönyörű, szecessziós épületével rögtön felhívja magára a figyelmet. Nemcsak csodás ételekkel várják a vendégeket, a színház előtt, vagy után betérőket, de egy jelentős történelmi esemény is fűződik hozzá: a korábbi kávéházban szervezték meg Európa legrégebbi maratoni futóversenyét, a Békemaratont, mely idén ünnepli 100. évfordulóját.
Egy egészen meglepő helyszínen, a kassai lakótelep panelházai között, egy apró tavacska mellett bújik meg az OhniskO Fire Dining & Brew Bar. Itt az ország egyik legjobb séfje készíti a finomabbnál finomabb fogásokat, melyekhez borpárosításokat is ajánlanak, de a hely különlegessége a grillezett húsételek mellett a nagy kraftsörválaszték.
A városban tavaly nyitott meg a klasszikus külsővel, de modern belsővel felújított Villa Sandy, amely jövőre 50 szobás ötcsillagos szállodával egészül ki. A szobák mindegyike saját terasszal, a lakosztályok pedig saját jacuzzival is rendelkeznek majd, csodás kilátással a kassai városi parkra. Már most is rendkívül népszerű azonban, étterme, a Seven minden vasárnap 40 eurós, all you can eat brunchot kínál, ottjártunkkor is telt ház volt.
Kassa legrégibb, domonkos rendi templománál mintha egy hangyabolyba lépnénk, úgy nyüzsög a nép hétvégente. A városiak ide járnak piacra, a tér oldalában pedig az apró kávézók, éttermek gondoskodnak arról, hogy a kifáradt vásárlók ne maradjanak éhesek. A Doraz kávézó – melynek alapítója 2013-ban még biciklis bódéban készítette specialty kávéját – egészen különleges italokkal várja vendégeit. A Békemaraton idei 100. évfordulójára egy saját pörkölésű kávét készítettek, de specialitásuk a tokaji aszúhoz használt szőlő törkölyén öt hétig fermentált zöld kávé, melyből pörkölés után helyben készítik a kávéitalokat.
Ha a városból kicsit kiszakadnánk, Kassától mindössze négy kilométerre található az 1869-ben alapított Hotel Bankov, mely tökéletes végpontja lehet egy-egy túrának a közeli erdőkben. A Márai család is gyakran piknikezett, ebédelt itt. Ez Szlovákia egyik legrégibb szállodája, megnyitása óta kisebb-nagyobb megszakításokkal folyamatosan működött. Lujza étterme mellett 28 szobával és wellnessközponttal várja a látogatókat.
(Forrás:turizmus.com)